Gelli Plate

16.06.2017 10:43

Můj největší favorit ve výtvarných technikách je již delší dobu Monotyp (na internetu se hodně používá Monoprint). V mnohých svých quiltech používám monotyp na pozadí. Po zakoupení originální gelové podložky Gelli Plate, jsem objevila nový svět. Když mně už bolí záda u šicího stroje nebo chci jen tak relaxovat, tak vyndám Gelli Plate a tisknu a tisknu. Mám 2 originální GP různých velikostí, ale když jsem potřebovala hodně velkou, tak se mi už nechtělo tolik investovat. Udělala jsem si svou na pečící plech. Pomocí glycerinu a práškové želatiny se dá vyrobit opravdu velmi dobrá náhrada té originální, za mnohem nižší cenu. V případě poškození, lze doma vyrobenou GP nakrájet na kousky a v mikrovlnce rozpustit ( 1 - 2 min. nevařit!!)  a znovu nechat ztuhnout. Pokud začínáte, doporučuji nejdříve si to vyzkoušet na domácí GP a pokud vás tato technika osloví, tak pak doporučuji si zakoupit profi GP.

Najdete na stránkách : www.ALADINE.cz

Na internetu lze nalézt mnoho receptů na home made  GP, já se s vámi podělím se svým vyzkoušeným receptem:

Co potřebujeme:

  1. 20 - 25 gramů práškové želatiny
  2. 125 ml glycerinu
  3. 125 ml vody
  4. nádobu na míchání
  5. vidličku na míchání
  6. misku na tuhnutí želatiny (hranatou s rovnýn dnem)
Toto je základní množství, tzv. na 1 hrnek tj. 250 ml. Do zvolené nádoby nalijeme tolik hrnků vody, aby výška hladiny byla asi 2 cm. Tím si odměříme počet hrnků, potažmo glycerinu a žalatiny.
 
Postup:
 
Do nádoby nalijeme polovinu odměřené teplé vody, nasypeme želatinu, necháme chvíli bobtnat a pak mícháme. Nalejeme glycerin, mícháme, dolijeme zbytkem horké vody a mícháme, až se želatina zcela rozpustí. Nalijeme do misky a necháme ztuhnout. Min. 3 hodiny, nejlépe do druhého dne.
 
Přejuvám  hodně zábavy s gelli plate.
Tady je malá ukázka, další naleznete v galerii - Koláže 6 ukázek na konci seznamu.
 
Klik :   Koláže